Hamilelikte pilates egzersizleri için normalde 14. hafta beklenir ve haftada 3 gün yapılması gerekir. Doğru bir eğitmen eşliğinde ise günlük hayatın içine serpiştirilmiş bir yaşam kılavuzu şeklinde kullanılması söz konusu olduğunda haftada 2 veya bazı durumlarda örneğin çalışan bir anne adayı için 1 kez de yapılabilir.

Hamilelik döneminde 14. haftadan itibaren egzersizlere başlanabilir dense de hamilelik döneminden önce de pilates egzersizleri yapılıyor ise hamileliğin ilk 3 veya 4 ayın içerisinde de egzersizlere devam etmesinde, doktor tarafından herhangi bir engel konulmamış ise, düşük veya bebek gelişiminde sorun yoksa bir sakınca yoktur.

Yeni başlayacak veya farklı bir egzersiz sistemine geçecek olan kişiler için 14. Haftadan sonra doktor onayı ile başlamak daha doğrudur. Ancak daha önceden pilates yapan bir kişi egzersizlerine hamileliğinin ilk 3 aylık döneminde de devam edebilir. Bu süreci arttırırken günlük hayatımız içinde de yaşam kılavuzu gibi kullanabileceğimiz egzersizler öğretilirse hamilelik sürecini olumlu etkileyecektir.

Haftada 1 veya 2 kere pilates egzersizi yapıldığında, hamilenin uzun süre ayakta durma, doğru pozisyonda oturma, belli hareketleri yaparken omurgayı koruyacak şekilde davranma, herhangi bir yeri ağrıdığı zaman ne yapması gerektiğini bilme konularında hamile olan kişiyi ve eşini de bilinçlendirmek en önemli konudur.

Hamilelikte yapılan pilates egzersizleri doktorun engel olarak görebileceği hamilelik nedeni ile herhangi bir sağlık sorunu çıkmadıysa doğum anına kadar pilates egzersizlerine uzman eşliğinde kontrollü olarak devam edilebilir. Bilakis doğuma kadar pilates egzersizlerine devam edilecek olursa, beden farkındalığını yükselttiği için doğum sırasında hamileye oldukça büyük yardım sağlayacaktır.