Gebelikte İkinci Dönem için Tüyolar

Hamileliğin 2. Dönemi İçin Tüyolar

Gebelikte İkinci Dönem için TüyolarGebelere genellikle  ay değil hafta hesabını tavsiye edilir. Çünkü bazı aylar 30, bazı aylar 31 gün sürerken, Şubat ise 28 gündür.

Karışıklık olmaması adına hafta hesabı ve haftalık söylemler daha doğrudur. Bu güzel hamilelik serüveni, bu mucize yolculuk toplamda 42 hafta süren 3 döneme ayrılır;

 1. Dönem 0-14 hafta
 2. Dönem 14-28 hafta
 3. Dönem 28-42 hafta

 

gebelikte İkinci Dönem İçin Tüyolar1. Dönem 14. ve 28. Haftalar Arası Adeta Balayı Dönemidir ?

Ne ilk haftaların bulantı kusmaları, halsizlikleri, ne de son haftaların uykusuzlukları, hareket kısıtlamaları vardır. Öyleyse çok iyi değerlendirilmelidir, değil mi?

Peki neler neler yapmalı?

 • Bol yürüyüş
  Eğer gebeliğin ilk döneminde hızlı kilo aldıysak 3. dönem yürüyüşlerde zorlanabileceğimizi hesaba katarak bol yürüyüş ile kilomuzu dengelememiz için bu haftalar süper bir fırsat. Ama unutmayalım ki, hamilelikte diyetle de, sporla da kilo vermeyi istemiyoruz, kesinlikle önermiyoruz, amaç sadece kilo alım hızımızı azaltmak!

gebeliğin İkinci Dönemi İçin Tüyolar-1

 • Mutlaka Pilates
  Pilates egzersizleri, düzenli olarak yapıldığında, iskelet ve kas sisteminde ciddi yararlı değişiklikler sağlar. Karın kaslarını güçlendirir, denge-konsantrasyon kontrolünü artırır. Bu sayede anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur ve bebeğin doğumuna daha çok yardımcı olur.

Pilates ile vücutta artan endorfin hormonu, fiziksel ve psikolojik bir rahatlama sağlar, gebeye kendini hem güçlü hem yeterli hissettirir. Hamilelikten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarını, bu bölgeleri güçlendirerek azaltır. Anne adayı, yaptığı egzersizler sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü daha zinde ve motive geçirir.

 • Protein ve Kalsiyuma Önem Ver!
  Özellikle 25. haftadan sonra hızlı büyümeye geçen bebeğiniz için en önemli besin grubudur protein. Uzun açlıklar olmamasına özen gösterilerek protein (et, balık, kuru baklagiller, yumurta, yoğurt, süt) ağırlıklı bir beslenme modeli olmazsa olmazdır.

Kemikleri hızla uzayan bebeğiniz için bir diğer önemli besin ögesi tabii ki kalsiyum dur. 2 kase yoğurt ve 1 bardak süt ile hem sizin hem de bebeğinizin günlük alması gereken kalsiyum miktarını hayli hayli karşılamış olursunuz.

 • gebelikte İkinci Dönem İçin TüyolarDoğum Koçu ile Çalışmaya Başlayın
  Gebeliğinizin İkinci Döneminde artık duygusal ve fiziksel olarak sizin doğuma hazırlanmanızda en büyük destekçiniz olacak bir doğum koçu (doula) ile görüşüp anlaşmalısınız.
 • Bebek Odası ve Hastane Seçimi
  Hala daha rahat hareket edebiliyor ve çabuk yorulmuyor ken, bu dönem özellikle de 25. hafta ve sonrası hem bebek odası hazırlanması hem doğum hastanesinin seçilmesi adına kaçırılmamalı.

Günümüzün giderek trend olan ihtiyaçlarından doğum fotoğrafçısı ve doğum odası süsleme organizasyonları da bir an evvel yapılıp akıldan çıkarılırsa iyi olur ?

İmkanlarını Zorla. Doğum Öncesi Tatile Mutlaka Çık!

gebelikte İkinci Dönem İçin TüyolarPsikolojik ve fiziksel anlamda yıpratıcı süregelen bir hamilelik döneminin tam ortasında, doğum haftalarından önce kısa da olsa bir kaçamak, minicik de olsa bir tatil sizi ruhen yeniler.

Kastettiğim illaki bir otel, bir havuz, deniz, bir yurt dışı değil. Günümüz koşuşturmasından, şehir hayatından uzak herhangi bir yer. Çocukluğunuzun geçtiği köyünüz, kasabanız eğer bunlar da yok ise günübirlik bir kamp alanında mutlaka tatil yapın ve dinlenin.

Çünkü fark edemedi isen hatırlatayım, bu eşinle baş başa olan son tatilin belki de ?