Gebelikte Tehlikeli Belirtiler Nelerdir?

Hamilelikteki Hangi Belirtiler Tehlikeli Kabul Ediliyor?

Gebeliğiniz boyunca vücudunuzda oluşabilecek değişimler için ufak bir rehber hazırladık. Bakalım, yaşanan bu değişimlerin hangileri normal, hangileri gebelikte tehlikeli belirtiler olarak görülüyor?

Hamileliğiniz boyunca vücudunuz bir çok değişim yaşar. Bazılarını zaten beklersiniz; ödemler, çatlaklar veya cildinizdeki hassasiyet gibi… Bazıları ise tamamen sürpriz olur, göbek deliğinizin altında oluşabilen koyu çizgi gibi… Peki ya 9 aylık serüveninizde, yaşayacağınız onlarca değişimin hepsinde tereddüt mü etmelisiniz?

Gebeliğiniz boyunca vücudunuzda oluşabilecek değişimler için ufak bir rehber hazırladık. Bakalım, yaşanan bu değişimlerin hangileri normal, hangileri gebelikte tehlikeli belirtiler olarak görülüyor?

Gebelikte Tehlikeli Belirtiler

Göğüsler

Durum Normal Hamilelik döneminde göğüslerde meydana gelen değişimlerin bir çoğundan progesteron ve östrojen hormonu sorumludur. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayından sonra göğüslerinizin büyümesi ve genişlemesi çok normal. Çünkü süt bezleri, sanılanın aksine gebeliğin erken dönemlerinde oluşmaya başlar. Yine hormonların etkisiyle göğüslerinizin renginde koyulaşma görülebilir, endişelenecek bir durum değildir.
Doktora Danışın Göğüslerinizde kızarıklık, şiddetli ağrı varsa ve elinize yumrular geliyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Çünkü sütünüz bu bölgeyi tıkamış olup, mastit geçiriyor olabilirsiniz.

Baş

Durum Normal Hamileliğin erken dönemlerinde, yaşanan mide bulantıları nedeniyle yeterli beslenememe baş ağrılarına neden olabilir. Yine kandaki düşük şeker, hamilelikteki baş ağrılarının nedeni olabilir.
Doktora Danışın Eğer baş ağrılarınız 2-3 gün aralıksız sürüyorsa, görme bozukluğu ve sık sık kusma şikâyeti baş ağrılarına eşlik ediyorsa ve vücudunuzun belli bölgelerinde ani şişmeler meydana geldiyse, doktorunuza danışmalısınız.

Vajina

Durum Normal Hamilelik boyunca beyaz, kokusuz ve sulu kıvamdaki vaginal akıntıların olması herhangi bir sağlık sorununa teşkil etmez, normal kabul edilir. Her 10 hamile kadından 1’inde bu durumla karşılaşılır.
Doktora Danışın Gebeliğiniz boyunca akıntılarınız kötü kokulu ve farklı bir renkte gelmeye başlarsa doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu enfeksiyonun oluşma nedeni ise hamilelik döneminde, vajinadaki asit oranının değişmesi olabilmektedir. Doğumdan sonra etkin bir tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Ayak


Durum Normal Hamileliği boyunca ayak ve ayak bileklerinde şişme görülmeyen kadın sayısı çok azdır. Bu bölgede ödem oluşması oldukça normal karşılanır. Nedeni ise büyüyen uterusun, (rahim döl yatağı) bacaktaki damarlara baskı yapmasıdır.
Doktora Danışın Gebeliğin son 3 ayında, yoğun bir şişlik gözlemliyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Çünkü hamilelikte ayak ve el bileklerindeki şişme, başka ciddi hastalıkların da belirtisi olabiliyor. Örneğin; preeklampsi…

Makat


Durum Normal Hamilelikte değişen hormon düzeyleri, her şeyi etkilediği gibi sindirim ve boşaltım sisteminizi de etkiler. Bunun sonucunda kabızlık yaşamanız çok normal. Bu duruma bağlı olarak tuvalette kalma süreniz uzayabilir ve sonucunda hemoroitle karşılaşabilirsiniz.
Doktora Danışın Eğer canınız çok yanıyorsa ve kanamanız varsa, doktorunuza danışma vakti gelmiş demektir. Sağlıklı beslenerek ve bol su içerek kabızlığı önlemeye çalışmalısınız.

Pelvis

Durum Normal Gebeliğiniz de, pelvik kemiklerinizin sanki bebeğinizle birlikte büyüyormuş gibi hissetmeniz normal.
Doktora Danışın Eğer hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacak kadar bir ağrı varsa ve ileri yaş gebeliğiyse, doktora danışmalısınız. Bu durum semfisis bufis bozukluğu, yani pelvis kemiğinizin olması gereken yerden kaymış olabileceğine işaret ediyor olabilir. Uterus büyüdükçe aralık daha da açılabilir. Genellikle hamilelikte korse ile mühadale edilir ve doğumdan sonra tedavi edilir.

Eller

Durum Normal Hamilelikte ellere iğne batıyormuş gibi bir his yaşamak normal kabul edilir. Bu durum özellikle avuç içinde gelişir ve geceleri daha yoğun hissedilir.
Doktora Danışın Ellerdeki iğne batıyormuş hissi çoğu zaman tehlikeli bir durum değildir. Kilo alımınıza bağlı olarak, ellere giden damarlarda bir tıkanıklık meydana gelmiş olabilir. Hissettiğiniz ağrı sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışın. Bu gibi durumlarda genellikle bileklikle tedavi yöntemine başvurulur.

Cilt

Durum Normal Hamilelikte, hormonlarda meydana gelen değişimlerden belki de en fazla cilt etkileniyor. Renk koyulaşmaları, çatlaklar ve daha nicesi… Hamilelikte artan melatonin seviyesi ciltteki renk değişimlerinden sorumluyken, cildinizin gebelik döneminde genişlemeye başlaması sonucu yetersiz kolajen, çatlakların oluşmasına sebebiyet verir.
Doktora Danışın Avuçiçleriniz ve ayaklarınız geceleri çok kaşınıyor ancak döküntü yoksa, durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü bu durum, kimyasal maddelerin safra kesesine gideceğine kana karıştığının bir göstergesi olabilir.