#Hamilelikte #diş #sağlığı #diş #tedavisi #ne #zaman #yapılabilir #Hamileliğin #hangi #döneminde #diş #tedavisi #yapılabilir

Gebelikte Diş Sağlığı ve Tedavisi

Hamileliğin hangi döneminde diş tedavisi yapılabilir?

Hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığında da birçok değişiklik meydana geliyor. Bu nedenle hamilelikte ağız ve diş sağlığını korumak ekstra önem taşıyor. Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığında birçok değişiklik meydana geliyor. Bu nedenle ağız ve diş sağlığını korumak daha fazla önem taşıyor. Kadınların en özel zamanları olan hamilelik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelmektedir. Hormonal ve fiziksel değişikliklerin yanında psikolojik değişimler bu dönemde gerçekleşmektedir. Bu değişimler vücutta değişik etkiler yaratmaktadır. Ağız ve diş çevresinde de bu değişimlerin etkilerini hissederiz.

Hamilelikte diş tedavisi ne zaman yapılabilir?

 

Son dönemin en popüler 5 beslenme trendi Hamilelik döneminde hormonal değişimler ve tükürük salgısındaki değişimler ağız florasında farklıklara sebep olmaktadır. Ağız kuruluğu ile diş çürükleri hızlı bir şekilde oluşmakta ve diş kayıplarına kadar gitmektedir. Hormonların değişimleri sebebi ile diş eti bölgesinde enfeksiyonlar gelişmektedir. Aşırı kusma ve mide bulantısı diş sert dokularında kayıplara, erozyonlara sebep olmaktadır. Gebelik süresince ağız ve diş sağlığımızı korumak için bakımı normal zamanlardan daha fazla artırmak ve çürük ve enfeksiyonların oluşmasını engellemek gerekiyor. Hamilelikte ağız ve diş sağlığını korumak için yapılabilecekler Hamileliğin hangi döneminde diş bakımı yaptırabilirsiniz? Tedavi gerektiren tüm işlemler hamilelik döneminde de yapılabilir. Çünkü hamileliğin geçmesini beklemek diş kayıplarına sebep olabilmektedir.

Hamilelikte diş sağlığı

Hamilelik döneminde ağız sağlığı Diş fırçalama sıklığımızı artırmak ilk seçenektir. Diş macununa bulantı gelişen bireylerde kokusuz macun veya hiç macunsuz diş fırçalama işlemi yapılabilir. Ağız gargaraları ve diş ipleri ile fırçalayamadığımız yerler temizlenmeli ve çürük oluşumunun önüne geçilmelidir. 2. trimister diş tedavileri için en güvenli zamandır. 3 ve 6. aylar arasında tüm diş tedavileri güvenle yapılabilir. Bu dönem anne ve bebek için güvenli zamanlardır.