Doğum Koçu İle Ebe Arasında Ne Fark Var

Doula Nedir?

Doula Nedir?

Doulalık  eski olduğu kadar yeni bir hizmet anlayışıdır. Sözcük olarak “doula” Yunanca’dan gelir. Anlamı “kadın hizmetkar ya da köle”dir. Günümüzde, doğum yapan kadına ve ailesine doğum öncesinde, doğum süresinde ve lohusalık sürecinde fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek veren eğitimli ya da deneyimli kadın (arkadaş, akraba ya da sağlık çalışanı) anlamında kullanılır. Doula, doğum öncesinde gebe ve ailesinin doğum tercihlerini açıklamalarına yardımcı olabilir, ağrıyla baş etme yöntemlerini pratik yapmakta yardımcı olabilir ve doktorla tanışmak için hastane görüşmelerinde bulunabilir. Doğum süresinde gebeye masaj yaparak onu rahatlatabilir, eşi veya başka destekçi kişilere pozisyon veya masaj gösterebilir ve ailenin sağlık personeli ile olumlu bir ilişki kurmasına yardımcı olabilir. Lohusa sürecinde de doula yeni anneye çeşitli tekniklerle masaj yapabilir, emzirmenin yolunda olup olmadığını kontrol edebilir ve olası zor durumlarda yeni anneyi bir uzmana yönlendirebilir.

Bir profesyonel doulanın en önemli özelliklerden biri, kendi isteklerini veya fikirlerini katmadan, yeni doğan aileye kesintisiz destek vermektir.

Doğum Koçu İle Ebe Arasında Ne Fark Var

 

Doula Ne Değildir?

Doula ebe değildir. Doula hemşire değildir. Doula herhangi bir medikal öneride bulunmaz veya uygulama yapmaz. Doula annenin ve bebeğin iyiliği için doktorlar, hemşireler, ebeler ve başka destekleyici profesyonellerin yanında takımın parçası olarak çalışır.