Dünya'da Doğum Koçluğu Doulalık

Doğumun başladığını gösteren belirtiler

Doğumun tam olarak ne zaman başlayacağını önceden tahmin etmek mümkün değildir. Ancak vücudunuz doğuma bir ay önceden hazırlanmaya başlayabilir. Ne olduğunu tam olarak fark etmeseniz bile bazı belirtiler gözlemlenebilir.
Doğumdan birkaç hafta önce hafiflemiş hissi yaşayabilirsiniz. Pelvise yapılan baskı azalır ve daha rahat nefes alırsınız. Bazı hamilelerde doğumdan önce adet sancısı gibi ağrılar gözlemlenir. Bu ağrılar doğumun başlayacağını işaret edebilir.

Rahim değişmeye başlar

Doğumdan günler ve hatta haftalar önce rahim yapısında da değişiklikler gözlenir. Bu ilk doğumunuz ise rahim boynunda hafif bir açılma yaşanabilir. Daha önce doğum yaptıysanız bu açılma 1-2 cm. kadar olabilir.

Kanlı mukus akıntısı normal midir?

Servikal kanalı yani rahim kanalını hamilelik süresince kapalı tutan mukus tıkacı, doğuma yaklaştıkça çözünerek dışarıya atılabilir. Bu akıntı parça parça şeklinde olabileceği gibi birkaç gün süren vajinal akıntı da görülebilir. Hamileliğin son aşamalarında cinsel birliktelik yaşamak veya vajinal kontrole gitmek de bu akıntıya sebep olabilir. Eğer doğuma yakın bir tarihte yaşanırsa genelde normal kabul edilen bu durum, doğuma uzun süre var iken gerçekleşirse hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Suyun gelmesi ne anlama gelir?

Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kese ( su kesesi) yırtıldığında, vajinadan su geldiği gözlemlenir. Bu durumda en kısa sürede doktorunuzu aramalısınız.

Çoğu kadında önce kasılmalar yaşanır ve su kesesi daha sonra yırtılır. Ancak bazı durumlarda ilk belirti su kesesinin yırtılması olabilir. Böyle vakalarda doğum çok kısa bir süre sonra başlayacak demektir. Sancılardan önce su kesesi yırtılırsa doğumun bir an önce başlatılması gerekir. Aksi takdirde bebek, amniyotik sıvı olmadan enfeksiyon kapabilir.