Doğumun aşamaları nelerdir?

Doğum, 12–24 saat arası sürebilen bir zaman diliminde gerçekleşir. İlk gebelikten sonraki doğum süreleri genellikle daha kısadır.
İlk aşama:

Doğumun ilk aşaması en uzun kısmıdır ve 20 saate kadar uzayabilir. İlk aşama rahim boynunun ( serviks) açılmasıyla başlar ve 10 santimetre açılana kadar devam eder. İlk açılma 3–4 cm civarındadır. Bu aşamada hafif kasılmalar yaşanabilir. Orta dereceli sancılar doğumun 15–20. dakikasında yaşanır ve 1,5 dakika kadar sürebilir.

Rahim boynu 4–8 cm. kadar açıldığında sancılar artar ve 3 dakika aralıklarla yaşanır. Bu aşamada kanama ve bel ağrısı görülür.

İkinci aşama:

İkinci aşamada rahim boynu 10 cm.ye kadar genişlemiştir. Bu aşama bebek, doğum kanalı ve vajinadan geçip doğana kadar 2 ya da daha fazla saat sürebilir.

İkinci aşamadaki sancılar çok daha keskindir. Bu sancılar sizi bebeğinizi itmeye yöneltir. 2–5 dakika aralıklarda görülebilen kasılmalar 60–90 saniye kadar devam edebilir.

Üçüncü aşama:

Bebek artık doğmuştur ve bu aşamada plasenta rahim duvarından ayrılır. Plasentanın atılması 20 dakika bir süre devam edebilir.