Doğumdan Sonra Ne Zaman Araç Kullanabilirsiniz?

Doğumdan Sonra Ne Zaman Araç Kullanabilirsiniz?

Doğumunuzu yaptınız bebeğiniz sağlıklı artık evinizdesiniz ve gaz pedalına basmak için sabırsızlanıyorsunuz. Direksiyona geçmeden önce yapmanız gereken şeyleri öğrenmek için bir kaç dakikanızı ayırın ve yazımı okuyun.

Ne zaman araç kullanacağım?

Doğumu yaptıktan hemen sonra araba kullanmak kolay olmayacaktır. Bunun nedeni doğum sırasında aşırı derecede yorulan kaslarınızın birçoğunun aynı zamanda araba kullanmak içinde kullanılmak zorunda olmasıdır. Doğumdan sonra sadece araba kullanmak değil, ağır eşyalar kaldırmak, temizlik yapmaktan kaçınmalısınız. En a iki hafta sonra direksiyon başına geçebilirsiniz. Ancak bunun tek şartı doğumunuzun rahat geçmiş olması ve kesinizin olmamadır. Bebeğiniz yenidünyaya alışma sürecinde geceleri sizi uykusuz bırakabilir. Ayrıca doğumunuzun normal doğum mu? Sezaryen doğum mu olduğu bu konuda çok önemlidir.

Normal Doğumdan sonra araç sürüşü ne zaman olur?

Normal doğum aynı zamanda vajinal doğum olarak da adlandırılır; bu sırada kaslarınız bebeği dışarı çekmek için çekip germekle ilgili çok fazla iş yapar. Tüm kaslardan ve pürüzlü sinirlerden iyileşmek için kendinize zaman vererek kasların iyileşmesi için zaman vermeniz gerekir. Vajinal bir doğum geçirdiyseniz, doğumunuzu takip eden günlerde fiziksel aktiviteyi minimum seviyede tutmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte, daha az kanama geçirdiyseniz ve baş dönmesi hissetmediyseniz, iki haftadan sonra kısa diskleri yavaşça deneyebilirsiniz. Ancak yeni anneler için güvenli olan şey, uzun bir sürüşten önce 6 hafta beklemek.

 

Sezaryen Doğumdan sonra ne zaman araba kullanabilirim?

Aslında araba kullanabilir miyim soru bana sorulsa EVET derim. Ancak kesikleriniz iyileşmeden emniyet kemeri takamayacağınız için bu sürüş hem tehlikeli hem de kurallara aykırı bir sürüş olacaktır.  Rahminizin ve karnınızın sezaryen kesilerinin iyileşmesi gereklidir. Kesikleriniz iyileşmeden spor yapmak dahil ağır aktivitelerde bulunmanızı kesinlikle önermiyorum. Araba sürmek ağır aktivite değildir demeyin, Frene basmak çok basit bir eylem gibi gözükse de aslında ayaklarınızla yaptığınız basınç abdominal kaslarınızdan aldığınız güç ile olmaktadır. Hele ki acil fren durumlarında bu basınç kasılma ile birlikte olacağından kesilerinizin yeniden açılmasına sebep olacaktır. Sezaryen doğum sonrası en az 4 hafta kesinlikle araç kullanmanızı istemiyorum.

 

Doğumdan sonra araba sürerken nelere dikkat etmeliyim.
  • Normal doğum yapmışsanız ve başınız dönmeye başlamışsa ya da kanamanız varsa kesinlikle araba kullanmayın. Sürüş durumunda bu belirtiler başlarsa aracınızı hemen park edin ve yakınlarınızdan yardım isteyin.
  • Doğum sonrası ağrı kesici amacı ile narkotik ağrı kesici ilaçlar kullanıyorsanız kesinlikle araç kullanmayın.
  • Doğumunuzun üzerinden yeterli zaman geçtikten sonra bebeğinizle yapacağınız seyahatlere başlamadan önce bebeğinizin karnının aç almadığına ve alt bezinin temiz ve kuru olduğuna emin olun. Bebeğinizin yaşayacağı huzursuzluk size yansıyacak ve bu da sizin gerilmenize ve güvenli sürüş kurallarından uzaklaşmanıza neden olabilir.
  • Ne kadar sağlıklı ve atletik bir yapıya sahip olursanız olun. Doğum esnasında yaşadığınız yorgunluk tam olarak geçmesi için en az üç hafta kendinize zaman tanıyın ve canpareniz ile hayatın tadını çıkarın.