Doğum Sonrası Banyo Yapmak – Yararlar ve Önlemler

Doğum Sonrası Banyo Yapmak – Yararlar ve Önlemler

Gebelerin vücut sıcaklıklarını normal seviyede tutmaları gerçekten çok önemlidir. Doğumdan sonra aşırı sıcak duşlardan ya da küvetten uzak durmalısınız. Doula’lığını yaptığım annelerin hemen hepsi doğumdan sonra en çok istedikleri şeyin sımsıcak bir banyo olduğunu belirtmişlerdir. Normal doğum sonrasında anneden gelen doğum suyu ve azda olsa kan lekesi annelerin banyo yapmak ihtiyacını daha da arttırmıştır. Normal doğumdan sonra yaptırdığım en önemli aktivite anneye duş aldırmaktır. Ancak bunun için gerekli şartların oluşmasına dikkat ederim. Hiçbir lohusa anne asla kendi başına banyo yapmamalıdır.

Doğum Sonrası Banyo Yapabilir misiniz?

 

Doğum süreci annenin vücudunun ve ruhunun aşırı derecede gerilmesine sebep olmaktadır. Eğer normal doğum yapmışsanız ve vücudunuzda doğum kesisi yok ise sadece ılık olmak ve duşta asla yalnız olmamak şartı ile kısa bir duş alabilirsiniz. Kuvvete sakın girmeyin çünkü bakteriler size bulaşacaktır.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Banyo Yapabilirsiniz?

Normal doğum sonrasında gebenin banyo yapması için hiçbir engel bulunmamaktadır. Ancak yine de doğum koçunuz varsa o size bu konuda mutlaka tavsiyelerde bulunacaktır. Şayet doulanız yoksa doktorunuzdan konu ile ilgili bilgi almaktan çekinmeyin. Eğer vücudunuzda doğum kesisi yoksa doğumdan 1 saat sonra bile duş alabilirsiniz. Duşta kesinlikle kozmetik ürünler kullanmayın su sıcaklığı asla çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Bebeğinizi yıkadığınız su sıcaklığı en ideal sıcaklık olacaktır. Duş süresini 10 dakikanın üzerine asla çıkarmayın. Doğumda kan kaybetmiş olabilirsiniz dolayısı ile hem sıcak su hem de ayakta çok kalmak sizin banyo içerisinde baş dönmesi sonucu yaralanmanıza sebep olabilir. Banyo sonrası genital bölgenizin mutlaka temizlenmiş ve kurumuş olduğundan emin olun.

Doğum Sonrası Banyonun yararları

Doğumdan sonra banyo yapmanın, anneye, duygusaldan fiziğe kadar çok çeşitli faydalar sağladığı bilinmektedir.

 • Güzel bir banyo yapmak bir annenin tamamen temizlenmiş hissetmesine yardımcı olur, ona tazelik getirir ve çocuğunu idare etmek için enerjisini canlandırır.
 • Banyo yaparken ılık su seçilmesi vücuttaki kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur.
 • Bir normal doğum banyo yaptıktan sonra biraz rahatlama bulur vajina, oldukça büyük bir yük koyar.
 • Vücut hamilelik travması nedeniyle ağrıyor ve yoruluyor. Bir banyo neredeyse anında rahatlatır.
 • Bazı senaryolarda, doktorlar dikişleri düzgün bir şekilde temizlemek ve yarayı enfekte edebilecek dış elemanları çıkarmak için banyo yapmakta ısrar edebilirler.
 • Çocuğunuzun yakın zamanda emzireceği için vücudun, özellikle de göğüslerin temizlenmesi önemlidir.
 • Göğüslerinde genişleme yaşayan kadınlar, ılık bir banyonun içlerindeki ağrıyı azalttığını bulmuşlardır.

 

Sezaryen Doğum Sonrası Banyo Yapmak

Vajinal doğum kolay değilmiş gibi gözükse de doğumu minimum kan kaybı ile atlatmış iseniz 1-2 saat içerisinde hayatınızın büyük bir bölümü normale dönecektir. Ilık bir banyo size zindelik ve ferahlık katacaktır. Çok istesek de bazen şartlar bizi sezaryen doğuma götürebiliyor. İşte o zaman neler yapmanız gerek. Sezaryen aslında bir ameliyattan asla farklı değildir. Doktorunuz bile doğuma maskeli ve ameliyat kıyafetleri ile girmektedir. Instagram ya da diğer sosyal mecralarda sezaryen ameliyatı sevimli gibi gösterilse de annenin tekrar eski haline dönmesi oldukça zaman almaktadır. Üstelik ameliyatta sancı çekmemiş olması güzel gibi gözüke de ameliyat sonrası sancıları artacak anne bebeğine bakması gerekirken kendisi bakıma muhtaç olacaktır. Sezaryen sonrası banyo konusunda belirli bir saat bilinmemektedir. Bunun nedeni her vücudun tepki süresinin farklı olmasındandır. Ancak bir mihenk taşı belirlemek gerekirse kendi başınıza tuvalete gidebilecek duruma gelmeden banyo yapmanızı tavsiye etmiyorum. Banyo yaptığınızda ameliyat bölgenizi mutlaka çok iyi kurulayın ve imkânınız varsa sargılarınızı pansuman ile tazeleyin.

 

Doğum Sonrasında Banyo Yapmanın Güvenli Yolları
 • İlk banyonuza giderken doğum türünüze göre mutlaka enfeksiyondan kendinizi koruyun. Bebeğinizin size en muhtaç olduğu dönemde enfeksiyon ile onu anne sütünden mahrum edebileceğinizi unutmayın.
 • Normal Doğum yaptıysanız ilk banyonuzu mutlaka dezenfekte edilmiş bir duş içerisinde alın ve duş teknesine yada küvete asla oturmayın.
 • Kesinlikle kokulu cicili biçili yağlar ya da kozmetik ürünler kullanmayın. Mümkün değilse sadece saf sabun ile vücudunuzu yıkayın.
 • Banyo zeminin kaymadığından emin olun, eğer mümkünse kaymayan bir terlik ya da ayakkabı kullanın.
 • Sezaryen doğum yapmışsanız duş teknesi ya da küvet içerisine küçük bir tabure ile oturun çünkü başınız mutlaka dönecektir.
 • Doğum sonrası vajinal akıntılar olması normaldir sakın paniğe kapılmayın.
 • Banyo sonrası cildinizin tamamen temiz bir havlu ile kurulayın asla vücudunuza saç kurutma makinesi tutmayın.